Organisaatiokaavio 2023 Iisalmen kaupunki PNG4.png
Vastuualueet ja yhteystiedot

Toimialajohtaja Kari Nissinen, puh. 040 669 1005, kari.nissinen(a)iisalmi.fi

Talouspäällikkö Leena Miettinen, puh. 040 588 9025, leena.miettinen(a)iisalmi.fi

Hallintosihteeri Marika Heinonen,  (tekninen lautakunta ja tekninen jaosto)
puh. 040 489 4001, marika.heinonen(a)iisalmi.fi

Hallintosihteeri Helli Kauppinen (ympäristölautakunta) puh. 040 673 9971, helli.kauppinen(a)iisalmi.fi

Vastuualueen päällikkö: jätehuoltopäällikkö Piia-Reetta Kiljunen, puh. 040 661 7282,
piia-reetta.kiljunen(a)iisalmi.fi

Jätehuoltolautakunnan verkkosivut ja yhteystiedot löydät täältä.

Toimitilat -vastuualue vastaa kaupungin omistuksessa olevien toimitilojen hallinnosta, ylläpidosta ja vuokraamisesta sekä näiden suunnittelu- ja rakennuttamistehtävistä 
sekä vastaa toimitilojen järjestämisestä kaupungin eri yksiköille.
 
Vastuualueen päällikkö: toimialajohtaja Kari Nissinen, puh. 040 669 1005, kari.nissinen(a)iisalmi

  • Tilahallinta ja rakentaminen -toimintayksikkö
    LVI-insinööri Sami Antikainen, puh. 040 669 1110, sami.antikainen(a)iisalmi.fi
  • Kunnossapito -ja kiinteistönhoito -toimintayksikkö
    kunnossapitopäällikkö Kari Hyyryläinen, puh. 040 830 4350, kari.hyyrylainen(a)iisalmi.fi

Vastuualueen päällikkö: kaavoituspäällikkö Sari Niemi, puh. 040 830 4366, sari.niemi(a)iisalmi.fi

Maankäyttö ja asuminen vastuualueen toimintayksiköiden verkkosivut ja yhteystiedot:

  • Kaavoituksen verkkosivut ja yhteystiedot 
  • Tonttipalvelu vastuualue vastaa mm. osoitteiden määrittämisestä ja tonttien lohkomisesta.  Yhteystiedot löydät osoite sivulta.
  • Kaupunkimittaus suorittaa rakennushankkeen maastomittauksia ja vastaa kaupungin paikkatietoaineistojen ylläpidosta. Yhteystiedot löydät täältä.
  • Rakennusvalvonnan yhteystiedot löydät täältä.

Vastuualueen päällikkö: kaupungininsinööri Jyrki Könttä, puh. 040 588 9022, jyrki.kontta(a)iisalmi.fi

Kadut ja ympäristön vastuualueen sivut ja yhteystiedot löydät täältä.

Iisalmen Vesi -liikelaitoksen verkkosivut ja yhteystiedot löydät täältä.

Ylä-Savon Ympäristönsuojelun tavoitteena on turvata terveellinen ja viihtyisä sekä luonnontaloudellisesti kestävä ja monimuotoinen ympäristö.

Ylä-Savon Ympäristönsuojelupalveluiden toiminta-alueena on Iisalmi, Kiuruvesi, Sonkajärvi, Vieremä ja Pielavesi.

Iisalmen toimipiste (ymparistoterveydenhuolto@iisalmi.fi)
Riistakatu 5 B, 3. krs, Iisalmi
PL 4, 74101 Iisalmi 


Vastuualueen johto ja vesiensuojelu

ympäristöjohtaja Martti Veteli, puh. 0400 2711 93, martti.veteli(a)iisalmi.fi

Ympäristönsuojelutarkastajat:

Helena Tukiainen, puh. 0400 1444 52, helena.tukiainen(a)iisalmi.fi
Jätehuolto, ilmansuojelu, meluntorjunta, energiantuotanto, asfalttiasemat, betoniasemat, jätevedenpuhdistamot

  • Iisalmi ja Sonkajärvi,
    Maarit Walta, poissa, sijainen Katri Karjalainen puh.0400 1444 53 maarit.walta(a)iisalmi.fi, katri.karjalainen(a)iisalmi.fi
    Maa-ainesten louhinta ja murskaus, maa-ainesten otto, jätevesiasiat, vesihuollon poikkeusluvat, maatalous, biokaasulaitokset.
  • Kiuruvesi, Vieremä
    Veera Kajanus, puh. 040 568 2619, veera.kajanus(a)iisalmi.fi
    Maatalous, jätevesiasiat, ampumaradat, elintarvikejalostus -laitokset, VOC-laitokset, vesihuollon poikkeusluvat, turvetuotanto, biokaasulaitokset.
  • Pielavesi
    Tiina Hujanen,  puh. 0400 1733 45, tiina.hujanen(a)iisalmi.fi
    Maatalous, maa-ainesten louhinta ja murskaus, jätevesiasiat, vesihuollon poikkeusluvat, turvetuotanto, biokaasulaitokset.

Pyrimme ylläpitämään ja edistämään alueemme ihmisten ja eläinten terveyttä ja hyvinvointia, vähentämään ja poistamaan elinympäristöjen ja elintarvikkeiden terveyshaittatekijöitä sekä estämään tartuntojen leviämistä elintarvikkeiden välityksellä eläimistä ihmisiin. Tehtävänämme on huolehtia terveysvalvonnasta ja eläinlääkintähuollosta.
Ylä-Savon Ympäristöterveyspalveluiden toiminta-alueena on Iisalmi, Kiuruvesi, Sonkajärvi ja Vieremä.

Iisalmen toimipiste (ymparistoterveydenhuolto@iisalmi.fi)
Riistakatu 5 B, 3. krs, Iisalmi
PL 4, 74101 Iisalmi 

Ympäristöterveydenhuollon päällikkö Aili Heikkinen,  puh. 0400 1444 50, aili.heikkinen(a)iisalmi.fi

Terveysvalvontapalvelut

Ympäristöterveystarkastajat

Eija Hartikainen, puh. 0400 1444 62, eija.hartikainen(a)iisalmi.fi
Mikko Piippo, puh. 0400 1444 61, mikko.piippo(a)iisalmi.fi
Anne Kautiainen, puh. 0400 1444 60, anne.kautiainen(a)iisalmi.fi

Kiuruvesi

Lassi Huttunen puh. 0400 9403 44, lassi.huttunen(a)iisalmi.fi
Harjukatu 2, Kiuruvesi
PL 4, 74101 Iisalmi (postiosoite)

Eläinlääkintäpalvelut

Eläinlääkintäpalvelut ovat avoinna arkisin klo 8-16.

Eläinlääkintähuollon toimipaikkoja on Iisalmessa, Kiuruvedellä, Sonkajärvellä ja Vieremällä.
Klinikkatasoisia palveluja pieneläimille tarjoaa Ylä-Savon eläinklinikka Iisalmessa.

Ylä-Savon eläinklinikka ja ajanvaraus

Haukisaarentie 4, 74130 Iisalmi
Avoinna arkisin kello 8-16

  • pieneläimille puh. 017 272 2600
  • suureläimille klo 8-9 ja kiireellisissä tapauksissa klo 9 - 16 puh. 017 272 9800

Kunnan eläinlääkärit, Iisalmi

Tomi Vadén, puh. 0400 1444 96
Anna-Kaisa Pennanen, puh. 050 409 5298
Virpi Ryhänen, puh. 0400 186 008 
Marian Olbricht, puh. 040 3545 567

Eläintenhoitajat

Aino Tolonen, Tiia Kyyriäinen ja Anna Aminoff puh. 017 272 2600

Kiuruveden eläinlääkintähuolto

Harjukatu 2, 74700 Kiuruvesi
Ajanvaraus arkisin klo 8-9 ja vain kiireellisissä tapauksissa klo 9 -16 puh. 017 752 291

Kunnan eläinlääkärit:

Marjo-Riitta Halonen, puh. 0400 185 780
Iiris Pitkänen, puh.  040 6300 799
Anna Tikka,  puh. 0400 144491, (6.2.2023 alkaen)
Eläintenhoitaja Sanni Niiranen, puh. 040 828 3920

Sonkajärven eläinlääkintähuolto

Taivallahdentie 4, 74300 Sonkajärvi
Ajanvaraus klo 8-9, ja vain kiireellisissä tapauksissa klo 9-16.
Päivystysaikana eläinlääkärin tavoittaa puh. 0600 116 78

Kunnan eläinlääkärit

Anu Kyllönen, puh. 040 8434 803
Maija Eskelinen, puh. 050 037 2622 (28.2.2023 sakka)
Varpu Aho, puh.  040 480 9729 ma-ke (1.3.2023 alkaen)
Eläintenhoitaja Virpi Taskinen (ke ja pe), puh. 040 6311 759

Vieremän eläinlääkintähuolto

Petterintie 2, 74200 Vieremä
Ajanvaraus klo 8-9 numerossa 017 714 116 tai suoraan eläinlääkärin numerosta, ja vain kiireellisissä tapauksissa klo 9-16.
Päivystysaikana eläinlääkärin tavoittaa numeroista 0600 116 77  tai 0600 116 78

Eläinlääkärit:

Marjo Huttunen, puh. 040 014 4495
Tanjamaarit Nurminen ma-ke, puh. 050 366 5192
Hanna Porthan, to-pe, puh. 040 712 1046 (28.2.2023 saakka)
Varpu Aho, puh. 040 480 9729 to-pe (1.3.2023 alkaen)
Eläintenhoitaja Virpi Taskinen (ma, ti ja to), puh. 040 6311 759

Valvontaeläinlääkärit

 Harjukatu 2, Kiuruvesi

Milla Hiekkaranta, puh. 040 712 6720, milla.hiekkaranta(a)iisalmi.fi
Anne-Marika Siponen, puh. 040 627 6716, anne-marika.siponen(a)iisalmi.fi
Eläinsuojeluilmoituksen ja yhteydenottopyynnön voi tehdä sähköpostiin elainlaakinta(a)iisalmi.fi

Eläinlääkäripäivystys virka-ajan ulkopuolella

Pikaista apua vaativassa eläimen sairaustapauksessa voit soittaa virka-ajan ulkopuolella eläinlääkäripäivystykseen.

Päivystys palvelee arkisin klo 16.00 jälkeen ja viikonloppuisin seuraavaan arkiaamuun klo 8.00 asti seuraavilla alueilla ja numeroissa:
Läntinen alue numerossa 0600 11677 (Kiuruvesi, Vieremän pohjois- ja länsialueet, Iisalmen länsialue).
Itäinen alue numerossa 0600 11678 (kuntien muut alueet).
Puhelun hinta 1,12 €/min + pvm/mpm, sis. alv 24%.
Numeroihin soitettaessa puhelu ohjautuu päivystävän eläinlääkärin puhelinnumeroon.

Yhteystiedot
Osoite:
PL 10/Pohjolankatu 14, 74101 IISALMI.
 
Puhelinvaihde:
(017) 272 31  

Avoinna: Ma-Pe
klo 8.00–15.30



Sähköposti:
etunimi.sukunimi(at)iisalmi.fi