Iisalmen kaupungin yritysneuvonnan palvelut koronavirusepidemian aikana

Vain yksi asia on jokaisen mielessä juuri nyt, koronavirus ja sen vaikutukset arkeemme. Suomi on julistettu poikkeustilaan ja hallitus on asettanut merkittäviä rajoituksia eri toiminnoille. Ihmisten terveys ja taudin vaikutusten minimointi ovat ehdottomasti nyt etusijalla, mutta meidän kaikkien täytyy myös katsoa tulevaisuuteen ja turvata yritystoiminnan jatkuvuus kaikilla osa-alueilla kriisin jälkeenkin. Me Iisalmen kaupungin elinvoimapalveluissa olemme luonnollisesti käytettävissänne, mikäli yritystoimintanne on vaikeuksissa ja tarvitsette apua sen selvittämiseen. Aivan kuten ennenkin, autamme yrityksiä kaikissa toiminnan vaiheissa. Tällaiset nopeat shokit ovat erittäin haasteellisia ja tilanteen niin vaatiessa kannattaa rohkeasti olla yhteydessä kaikkiin yhteistyökumppaneihin ja rahoittajiin ongelmien ratkaisemiseksi yhdessä. Kaikessa tässä olemme yrittäjän rinnalla tarpeen vaatiessa.

Omien palvelujemme osalta noudatamme valtakunnallista ohjetta ja siirrymme pääasiassa etätöihin, kaupungintalolla tai yrityksissä tapahtuvat fyysiset tapaamiset minimoidaan, mutta ne ovat edelleen mahdollisia erityistapauksissa. Asiantuntijamme käyttävät tässä omaa harkintaa tilanteen mukaan. Keväälle suunnitellut yrittäjätilaisuudet ovat toistaiseksi jäissä. Tiedotamme tässä erikoiskirjeessä ja nettisivuillamme sekä Facebookissa tietoomme tulevista ohjeista ja rahoitusmahdollisuuksista eri viranomaisilta ja rahoittajilta. Monelta osin tilannetta on jo lähdetty ratkaisemaan kaikin käytettävissä olevin keinoin ja apua on tarjolla. Uusia avauksia tulee päivittäin, tiedotamme niistä parhaamme mukaan.

Tavoitat meidät puhelimella ja sähköpostilla normaaliin tapaan:

Terho Savolainen, puh. 040 630 5328, terho.savolainen@iisalmi.fi, elinkeinojohtaja

Hakola Katariina, puh. 040 842 9755, katariina.hakola@iisalmi.fi (Tie Menestykseen -hanke)

Hartikainen Juha, puh. 040 6411 691, juha.hartikainen@iisalmi.fi (Ratkaisu on puussa -hanke)

Heilio Eija, puh. 040 630 5133, eija.heilio@iisalmi.fi, yritysasiantuntija

Hynynen Reijo, puh. 040753 7201, reijo.hynynen@yla-savo.fi (NewTech -hanke)

Kauppinen Marja, puh. 040 646 2113, marja.kauppinen@iisalmi.fi (SOPIEN 2.0 -hanke)

Pironetti Heli, puh. 040 630 5133, heli.pironetti@iisalmi.fi, yritysasiantuntija

Koronaan liittyviä tiedotustilaisuuksia
2.4.2020

Kasvu Open järjestää 2.4. klo 9-10 webinaarin yritysrahoituksesta poikkeustilanteessa. Puhumassa asiantuntijoita Business Finlandista, Finnverasta ja Nordeasta.

Kaikki tapahtumat