Kenelle ”Muu harkinnanvarainen kohdeavustus” on tarkoitettu?
Harkinnanvaraista kohdeavustusta voivat hakea sosiaali- ja terveysjärjestöt, potilasjärjestöt ja yleishyödylliset järjestöt. Liikunta-, nuoriso- ja kulttuurijärjestöt eivät voi hakea avustusta, eivätkä ne järjestöt, jotka kuuluvat sopimusperusteisten avustusten piiriin. Vammaisjärjestöt eivät voi hakea tätä kohdeavustusta liikuntatoimintaan.
Mihin toimintaan/kohteeseen avustusta myönnetään?
Näiden avustusten tavoitteena on edistää ja ylläpitää monipuolista kansalaistoimintaa Iisalmessa sekä tukea järjestöjen terveyden ja hyvinvoinnin edistämiseen liittyvää toimintaa. Harkinnanvaraista kohdeavustusta hakiessa tulee hakemusvaiheessa määrittää kohde/toiminta, johon avustusta haetaan. Esimerkiksi yhdistyksen viestinnän kehittäminen nettisivujen uudistuksella, kurssit, koulutukset, ryhmät tai kerhot. Harkinnanvaraisessa kohdeavustuksessa ei ole kyse toiminta-avustuksesta yhdistyksen sääntömääräisen toiminnan toteuttamiseen.Päätösten valmistelussa huomioidaan toiminnan yhteensopivuus kaupungin oman toiminnan, strategisten tavoitteiden ja arvojen kanssa.
Kuinka paljon?
Talousarvion käyttösuunnitelmassa muille harkinnanvaraisille kohdeavustuksille on varattu yhteensä 14 000 € suuruinen avustussumma.
En löytänyt vastausta kysymyksiini
Lisätietoja muista harkinnanvaraisista kohdeavustuksista: Hyvinvointi- ja osallisuuskoordinaattori Hanna Holopainen, hanna.holopainen@iisalmi.fi