Ylä-Savon lomituspalvelujen yhteistoimintaryhmä

 

 IISALMI: Rönkkö Päivi, MTK

Puh. 044 281 5691

paivihannele@windowslive.com
             

Lomituspalvelujen järjestämisen parantamisesta tai niihin liittyvistä puutteista on hyvä ottaa yhteyttä lomituspalvelujen yhteistyöryhmään. Valitus lomituspalvelujen järjestämiseen liittyvistä asioista tehdään paikallisyksikköä hallinnoivan kunnan- tai kaupunginhallitukselle.

Lomituspalvelujen onnistuminen edellyttää yhteistyötä kaikkien lomitusjärjestelmän kanssa tekemisissä olevien välillä. Kuntiin onkin perustettu paikallisia yhteistoimintaryhmiä, joissa on jäseninä lomituspalveluista vastaava kunnan vastuuhenkilö, lomittajien ja viljelijöiden edustajat sekä Mela-asiamies.

Yhteistoimintaryhmät seuraavat lomituspalveluiden toimivuutta ja käsittelevät lomitukseen liittyviä käytännön kysymyksiä. Yhteistoimintaryhmän perusajatuksena onkin tukea lomituksen vastuuhenkilöä päätöksenteossa. Yhteistoimintaryhmät voivat käsitellä vain lomituksen yleisiä kysymyksiä. Ne eivät voi ratkaista yksittäisten maatalousyrittäjien lomitusasioita.

Yksittäinenkin maatalousyrittäjä voi vaikuttaa kuntansa lomitusten toimivuuteen ja palvelujen kehittämiseen ottamalla yhteyttä oman paikallisyksikkönsä yhteistoimintaryhmän jäseniin ja esittämällä heille näkemyksensä.




 KIURUVESI: Lång-Lappalainen Sanna, MTK

           
Puh. 040 772 1021
sannalanglappalainen@gmail.com
 LAPINLAHTI: Piippo Jaana, MTK

           
Puh. 040 723 3475
 piippo10@gmail.com                      
 SONKAJÄRVI: Hujanen Niilo, MTK

Puh. 050 017 7327
nikke62@gmail.com  
           

 VIEREMÄ:

 

 

 

MTK POHJOIS-SAVO

 

Juntunen Asko, MTK

Puh. 050 566 7289
asko.juntunen@meili.fi

 

 

Huttunen Kaisa

     

Puh. 050 325 9773

kaisa.huttunen@aittomaentila.com
           

MELA-ASIAMIEHET:   Halttunen Pirkko

Puh. 029 435 2668 
pirkko.halttunen@mela.fi  
           
 
  Hurskainen Harri

Puh. 029 435 2629 
harri.hurskainen@mela.fi  
                       
 
 HALLINTO: Aamuvuori Heli

Puh. 040 543 4910
heli.aamuvuori@iisalmi.fi


 
  Martikainen Raija

Puh. 040 038 9009
raija.martikainen@iisalmi.fi
 

 
 MAATALOUSLOMITTAJAT: Niskanen Sisko           

           
Puh. 040 489 4302
Varalla Pertti Petäjä

 

 
 

Lukkarinen Minna


Puh. 040 352 0221

Varalla Heli Komulainen

     

 
 

Huttunen Minna


           
Puh. 040 198 6890

Varalla Jonna Marttila

 
 

 Aatsinki Jarmo


Puh. 040 037 0052

Varalla Outi Korhonen