Täältä löydät vammaisjärjestöjen yhteystietoja.
Mikäli järjestönne yhteystiedot puuttuvat tai muuttuvat, niin ota yhteys Kaija Herdiin, puh. 040 830 2703, email: kaija.herd@iisalmi.fi

 

           

IISALMEN INVALIDIT RY
www.iisalmeninvalidit.fi
Pertti Laajalahti
0440 824 455/toimisto
iisalmen.invalidit@meili.fi
                     

 

IISALMEN KEHITYSVAMMAISTEN TUKI RY
Kaarina Korhonen
0400 172 763
kaarinakorhonen1@hotmail.com

 
IISALMEN SEUDUN KUULO RY
Hanna Rissanen
040 754 0400
hannarissanen77@gmail.com
           
        
 

IISALMEN MIELENTERVEYSTUKI RY
http://webbi.meili.fi/louhentupa/
          
Mielenterveyskuntoutujien vertaistukikeskus Louhentupa
Kirkonsalmentie 29

044 356 6720
louhentupa@meili.fi

 

IISALMEN REUMAYHDISTYS RY
www.iisalmenreuma.fi
Kaisu Laajalahti
040 847 9632
iisalmenreuma@iisalmenreuma.fi
           

 

IISALMEN SEUDUN DIABETESYHDISTYS RY
Erkki Jääskeläinen
050 534 4093
erkki.jaaskelainen@meili.fi

 

IISALMEN SEUDUN HENGITYSYHDISTYS RY
www.hengitysyhdistys.fi/iisalmenseutu
toimisto:
Riistakatu 5, 3. kerros
044 559 2210
iisalmenseutu@hengitysyhdistys.fi
                     

 

IISALMEN SEUDUN SOTAINVALIDIT RY
sotainva@meili.fi

 

IISALMEN SEUDUN SYDÄNLAPSET JA -AIKUISET
Kirsi Partanen
050 542 9325
kirsi.partanen@hotmail.com

 

IISALMEN SOTAVETERAANIT RY
Risto Pehkonen
050 554 0822
risto.pehkonen@saunalahti.fi

 

IISALMEN SEUDUN SYDÄNYHDISTYS RY
http://sydanliitto.fi/iisalmen-seutu
Ritva Räsänen
044 034 6075
ritva.rasanen@meili.fi

Harri Leinola
0400 100 874
harri.leinola@meili.fi

 

 KARPATIAT RY / IISALMEN SEUDUN KARPALOT
Anneli Rinne
0400 819 336
anneli.rinne@karpatiat.net

 
 KUOPION SEUDUN EPILEPSIAYHDISTYS RY / IISALMEN  ALUEKERHO
Erkki Turpeinen
050 323 6051
 
 KUOPION PARKINSON-YHDISTYS / IISALMEN PARKINSON-KERHO
Pauli Marin
0500 124 133
paulimarin@luukku.com
 

POHJOIS-SAVON MUISTI RY / IISALMEN TOIMIPISTE
www.psmuisti.fi
Vertaistoiminnan ohjaaja Eija Rytkönen
040 526 3481
eija.rytkonen@psmuisti.fi

 
 POHJOIS-SAVON NÄKÖVAMMAISET RY / IISALMEN KERHO
Raija Autio
044 733 5224
raija.autio@evl.fi
 

 POHJOIS-SAVON KILPIRAUHASYHDISTYS RY / IISALMEN VERTAISTUKIRYHMÄ
Raakel Pihakumpu
050 5931 090

 

 POHJOIS-SAVON MUNUAIS- JA MAKSAYHDISTYS RY
Eija Kettu
0400 159 351
eija.kettu@gmail.com

 
 POHJOIS-SAVON NEUROYHDISTYS RY / IISALMEN NEUROKERHO
Tuija Kärkkäinen
 040 536 6475
tuija.dooris@gmail.com
 

POHJOIS-SAVON SYÖPÄYHDISTYS RY / IISALMEN OSASTO
Anneli Hälinen
050 545 7787
anneli.haelinen@gmail.com

 
 SAVON ILCO RY / IISALMEN KERHO
www.finnilci.fi/savonilco
Anna-Liisa Malinen
044-084 8702
annaliisa.malinen@luukku.com
 

SUOMEN NIVELYHDISTYS RY / IISALMEN NIVELPIIRI           
Liisa Kylänpää
044 544 1755
aluesuunnittelija Anna-Liisaa Kemi
0050 525 2080
anna-liisa.kemi@nivel.f

 

SUOMEN KIPU RY / IISALMEN VERTAISTUKIRYHMÄ
www.suomenkipu.fi
toimisto@suomenkipu.fi

 

YLÄ-SAVON AVH-YHDISTYS RY
Mirja Vanhanen
044 544 1708
mirja.vanhanen@gmail.com
Annikki Hartikainen
040583 0700
annikkih7@gmail.com

 

YLÄ-SAVON AUTISMI- JA ASPERGERYHDISTYS RY
www.ysaayh.fi
Osmo Turkki
044 064 2704
osmo.turkki@gmail.com

 

 YLÄ-SAVON VAKKA
www.ylasavonvakka.fi
Maarit Mykkänen
044 066 1228
maarit.mykkanen@psmuisti.fi

Ylä-Savon Vakka tarjoaa tukea, ohjausta, koulutusta ja hyvinvointia edistävää toimintaa alueen potilas-, vammais- ja kansanterveysyhdistyksille. Toimintaan ovat tervetulleita niin yhdistystoimijat, yhdistystoiminnasta kiinnostuneet kuin sen tarpeessa olevat henkilöt. Ylä Savon Vakan toimintaa järjestetään Yhdistystalolla Iisalmessa sekä Ylä-Savon kunnissa. Yhdistystalo sijaitsee osoitteessa Pohjolankatu 4.