Iisalmessa on seurat tarjoavat monipuolisesti liikuntaa monessa eri lajissa. Alla on lueteltu lajeittain liikuntaseurojen yhteystietoja, ota rohkeasti yhteyttä ja aloita uusi harrastus!

Mikäli seurojen yhteystietoihin tulee muutoksia tai huomaatte jonkun seuran puuttuvan, otattehan yhteyttä liikuntasuunnittelijaan puh. 040 830 2703, email: elina.juntunen(at)iisalmi.fi, niin päivitämme tietonne.

Aikido                                     Shiseikan ry
Risto Tenhunen
ristotenhunen@hotmail.com   
puh. 050 348 7744

Ammunta                              Iisalmen Ampujat ry
www.iisalmenampujat.com
Kyösti Huttunen
kyosti.huttunen@pp2.inet.fi
puh. 050 353 5770

Ampumahiihto                     Iisalmen Visa
Etusivu - Iisalmen Visa
kisatoimisto@iisalmenvisa.com
Juha Kauppinen
puh. 040 037 5599

Avantouinti                          Iisalmen Latu ry
www.iisalmenlatu.fi/lajit/avantouinti/
iisalmenlatu@live.fi
Marja Leena Kainulainen
puh. 045 645 1751

Autourheilu                          Iisalmen Urheiluautoilijat ry
www.iisua.fi
toimisto@iisua.fi
Henna Pallonen
puh.  040 582 9822

Erotuomaritoiminta           Ylä-Savon Erotuomarikerho ry / jalkapallo
Pasi Väisänen
pasivaisanen1979@gmail.com
puh. 044 370 7777

Ylä-Savon Lentopalloerotuomarit ry / lentopallo
Erkki Soininen
soininen.erkki@gmail.com
puh. 044 362 3149

Cheerleading                        Iisalmen Naisvoimistelijat ry IINA
www.iina.fi
toimisto@iina.fi
puh. 044 361 0318  

Golf                                         Ylä-Savon Golfseura ry
www.ysg.fi
office@ysg.fi

Hiihto                                     Iisalmen Visa ry
www.iisalmenvisa.com/fi/hiihto/
kisatoimisto@iisalmenvisa.com
Jarmo Mäkäräinen
puh. 050 517 3428

 Hirvenhiihto ja –juoksu     Urmas ry
www.urmas.fi
Sirkka Hartikainen
harsir33@gmail.com
puh. 044 719 7247

Ilmailu                                    Ylä-Savon Ilmailijat YSI ry
Jarmo Korhonen
jarmo.korhonen@meili.fi
puh. 040 056 7199

Lennokkikerho Tintti
Esko Hintsala
esko.hintsala@hotmail.fi
puh. 044 599 5603   

Jalkapallo                              Klubi 36 ry / tyttö- ja naisjalkapallo
www.klubi36.fi
klubi36@klubi36.fi
Marko Pesonen
puh. 044 559 3064

Pallo-Kerho 37 ry
www.pk-37.fi
pk-37@pk-37.fi
Mika Pesonen
puh. 050 599 3507   

PAVE ry.
www.paveiisalmi.net
toimisto@paveiisalmi.net
puh. 044 081 7825

Jousiammunta                      Ylä-Savon Jousimetsästäjät ja -ampujat ry
https://sites.google.com/site/ysjmaseura/jousimetsastys-1/home
Jouko Kulin
jouko-kulin@outlook.com
puh. 040 066 1135

Judo                                        Iisalmen Judoseura ry
www.iisalmenjudoseura.fi
Jorma Rajakangas
jorma.rajakangas@gmail.com
puh. 050 384 1005

Jujutsu                                   Iisalmen kamppailuseura Viäntäjät ry
www.iisalmenkamppailuseura.com
Juha Holm
juha.holm@iki.fi
puh. 044 325 2633

Jääkiekko                              Iisalmen Peli-Karhut ry
www.ipk.fi
info@ipk.fi
Jarmo Ylisipola
jarmo.ylisipola@ipk.fi
puh. 040 099 8399  

Iisalmen Peli-Karhut Juniorikarhut ry
www.ipk-juniorit.fi
Niina Jaatinen
niina.jaatinen@ipk.fi
puh. 044 986 3284

Iisalmen Teho-Hockey ry
tehohockey@gmail.com
Markus Kauppinen
puh. 044 307 5529

Karate                                    Iisalmen Karateseura ry
www.facebook.com/iisalmenkarateseura
Laura Patronen-Halonen
laura.patronen-halonen@outlook.com
puh. 050 410 8551

Keilaus                                   Pebo, Pelixir Bowling ry
www.pebo300.fi
Kari Sipola
karij.sipola@pp.inet.fi
puh. 044 027 7977

                                                Ylä-Savon keilailuliitto ry
www.yskl.fi
Kaarlo Kekkonen
kaarlo.kekkonen@gmail.com
puh. 045 111 7777

Koiraharrastus                     Iisalmen Seudun Käyttö- ja Seurakoirayhdistys ry / toko, jälki, vesipelastus
www.iksy.net
Jaana Borg
borinjaana@gmail.com
puh. 040 740 5922

Sawon Tassut ry / agility
www.sawontassut.fi
sawontassut@gmail.com

Savon Nuuskut / noutajakoiratoiminta
https://savon-nuuskut.webnode.fi/
puh. 040 099 4310

Lentopallo                             Iisalmen Visa ry
www.iisalmenvisa.com/fi/lentopallo/
kisatoimisto@iisalmenvisa.com

Lumilautailu                         Team Warre Snowboarding Ry
Lauri Vierto
lauri.vierto@gmail.com
puh. 050 376 5204

Luontoliikunta                      Iisalmen Latu ry
www.iisalmenlatu.fi
iisalmenlatu@live.fi
puh. 045 177 4310

Tunturilatu Ry / Tunturikerho Tsietsa
www.tunturilatu.fi
tsietsa@tunturilatu.fi

Iisalmen Riistanhoitoyhdistys ry
iisalmi@riista.fi
Vilho Kaarakainen
puh. 050 323 6028

Luontoliikunta / Partio     Iisalmen Korvenkävijät
iisalmenkorvenkavijat@gmail.com       

Melonta                                Ylä-Savon Mela ry
www.ylasavonmela.fi
Jukka Väre
jukkavare@gmail.com
puh. 0440 985 311

Moottoriurheilu                   Ylä-Savon Moottorikerho ry
www.y-smk.fi
Juha Nenola
juha.nenola@luukku.com
puh. 045 145 3902

                                                 Ylä-Savon Moottorikelkkailijat ry
www.y-smoke.net/
puheenjohtaja@y-smoke.net 

Nyrkkeily                                Iisalmen Urheilu-Vesat ry
Jani Rantonen

Pariakrobatia                        Liikuntaseura Ote ry
www.liikuntaseuraote.com
liikuntaseuraote@gmail.com
puh. 045 2950454

Parkour                                  Liikuntaseura Ote ry
www.liikuntaseuraote.com
liikuntaseuraote@gmail.com
puh. 045 2950454

Pesäpallo                               Namika-Pesis ry
Jaana Lappalainen
jaana.lappalainen@momentgroup.fi
puh. 040 876 6857

Polkujuoksu                          Iisalmen Visa ry
www.iisalmenvisa.com
Eija Hartikainen
eijahartikainen@hotmail.com

Potkunyrkkeily                     Vapaaotteluseura NHB Iisalmi ry
Matti Kokkonen
matti.kokkonen@gmail.com
puh. 040 163 8862

Purjehdus                             Iisalmen Pursiseura ry
www.iisalmenpursiseura.fi

Pyöräily ja Triathlon           Iisalmen Visa ry
www.iisalmenvisa.com
Marika Moilanen
marika.moilanen08@gmail.com

Pöytätennis                           Iisalmen Pöytätennis -94 ry
Mika Kauppinen
mika.kauppinen@meili.fi
puh. 050 547 2332

Ratsastus                              Koljonvirran Ratsastajat ry
www.koljonvirranratsastajat.sporttisaitti.com
Mervi Yli-Hukka
mervi.yli-hukka@outlook.com
puh. 050 373 8216

Iisalmen Ratsastajat ry
Kristiina Tuorilainen
kristiina.tuorilainen@gmail.com
puh. 0440 678 338         

Ylä-Savon Ratsastajat ry
http://ysrat.blogspot.fi/
Elise Toppinen
elise.toppinen@hotmail.com
puh. 050 013 8685

Salibandy                              Floorball Iisalmi FBI ry
ww.fbi.fi
toimisto@fbi.fi
Jukka Hakola
puheenjohtaja@fbi.fi
puh. 040 500 1123

Sulkapallo                             Sulkasato ry
www.sulkasato.net/
Pertti Petäjä
peepee40@luukku.com
puh. 044 534 4207

Suunnistus                            Iisalmen Visa ry.
www.iisalmenvisa.com
Leena Kukkonen
puh. 050 535 0945

Taekwondo                           Iisalmen Taekwondo ry
www.iisalmentaekwondo.seura.info
Jari Kanninen
kanninen80@gmail.com
puh. 050 538 6147

Taitoluistelu                         Iisalmen Taitoluistelijat ry
www.iisalmentaitoluistelijat.fi
Taija Sorsa
taija.sorsa@iisalmi.fi
puh. 050 511 5685

Tanssi                                     Ulmalan Nuorisoseura ry
www.ulmala.org

Nuorisoseura Nuori Iisalmi ry
www.nuori-iisalmi.fi
nuori.iisalmi@gmail.com

Tanssillinen voimistelu       Iisalmen Naisvoimistelijat ry IINA
www.iina.fi
toimisto@iina.fi
puh. 044 361 0318  

Liikuntaseura Ote ry
www.liikuntaseuraote.com
liikuntaseuraote@gmail.com
puh. 045 295 0454

Tennis                                    Iisalmen Tennisseura ry
www.iisalmentennisseura.fi
Esa Lehtola
esapentti.lehtola@gmail.com
puh. 050 362 8062

Uinti                                       Iisalmen Uimarit ry
www.iisalmenuimarit.sporttisaitti.com
iisalmenuimarit@gmail.com
Veli-Matti Perälä
puh. 040 020 0488

Vapaaottelu                          Vapaaotteluseura NHB Iisalmi ry
Matti Kokkonen
matti.kokkonen@gmail.com
puh. 040 163 8862

Veneily                                  Iisalmen Pursiseura ry
www.iisalmenpursiseura.fi

Voiman- ja painonnosto    II-body ry
Jussi Lyytikäinen
puh. 044 361 0550  

Voimistelu                            Iisalmen Naisvoimistelijat ry IINA
www.iina.fi
toimisto@iina.fi
puh. 044 361 0318  

Liikuntaseura Ote ry
www.liikuntaseuraote.com
liikuntaseuraote@gmail.com
puh. 045 295 0454

Yleisurheilu                           Iisalmen Visa ry.
www.iisalmenvisa.com
kisatoimisto@iisalmenvisa.com
puh. 0440 820 621