(12.3.2010)
Iisalmen kauppahallissa esillä olleet pappatunturit vaihtuvat järeämpiin menopeleihin. Kaupungin esittelytiloihin ollaan nimittäin parhaillaan rakentamassa Teuvo Länsivuoren MotoGP-vuosista kertovaa näyttelyä, jonne suurikokoisten seinäkankaiden lisäksi tulee myös näköisnukke itse pääosan esittäjästä asianmukaisine varusteineen.
|
(9.3.2010)
|
(5.3.2010)
Asiamiehen tavoittaa arkisin 8.30- 16.00 puhelin 010 830 5106
|
(4.3.2010)
Ylä-Savon jätevesien käsittelyn ympäristövaikutusten arviointiohjelman (yva) esittely ei herättänyt sittenkään suuria tunteita Lapinlahdella järjestetyssä kansalaistilaisuudessa. Näin vaikka kysymys on erityisesti lapinlahtelaisille isosta asiasta, sillä kolmen kunnan, Iisalmen, Kiuruveden ja Lapinlahden, yhteisen jätevedenpuhdistuslaitoksen sijoituspaikaksi on suunniteltu Lapinlahtea.
|
(4.3.2010)
Juhani Ahon koulun mittava peruskorjaushanke on edennyt tarjousvaiheeseen. Viime kokouksessaan Iisalmen kaupunginhallitus hyväksyi peruskorjauksen luonnossuunnitelmat ja kustannusarvion.
|
(2.3.2010)
Kuljetusalan lakko vaikeuttaa kaupungin toimintoja. Lakolla on vaikutuksia mm. koululaiskuljetuksiin, ns. paikkureiden liikenteeseen ,Pali-palveluautojen ja työmatkaliikenteeseen yleensäkin.
|
(7.1.2010)
Epidemian ensimmäinen vaihe on päättynyt. Hygieniatoimenpiteiden osalta esim. oppilaitoksissa voidaan palata yleisiin hygieniaohjeisiin huolehtien jo erinomaisesti opitusta käsi- yskimis- ja aivastamishygieniasta. Kevättalvella ennakoidaan toista vaihetta
|
(29.10.2009)
Influenssaa epäillessänne soittakaa aina ensin tässä tiedotteessa oleviin numeroihin.
|